רנ תקלדה

םיחרוא רפס

אסיה
17/03/2013

פלקסרים יקרים.
קשה לכמת במילים את התחושות. מה שכן וודאי ובהיר זה שהמציאות איבדה קצת מהצבע והעומק לאחר הבשורה. רציתי לשתף קצת איזו משמעות הייתה לארז בשבילי. מתנצלת מראש שזה לא יהיה רציף או רהוט ושייצא קצת ארוך ומבולבל - כדרכם של מילים בעת סערת רגשות.
ארז השפיע על המון החלטות שעשיתי. חלקן באופן ישיר כששירתתי איתו בטייסת, או כשהיינו שותפים לדירה, אבל רובן בשנים שאחרי למרות שכבר לא היינו בקשר. הרבה פעמים שניצבתי בפני מצב מסובך ניסיתי ליישם את מה שהוא לימד אותי- איך לפרק את הבעיה ולהסתכל על כל המרכיבים מכל זווית ולבסוף להרכיב את הפתרון הפשוט ביותר. תער אוקהם בגרסת פלקסר. לפעמים הצליח לי ולפעמים לא, אבל תמיד החכמתי בזכות הדרך הזו, והרוגע המחושב שיש בה ריכך את הקושי ועזר להגיע לפתרון בלי הלחץ הנלווה לרוב.
רוב האנשים שאנחנו מכירים ומתחברים אליהם משאירים אצלנו רשמים וזכרונות וכמעט תמיד לפחות אחד מאלו לא חיובי. ארז לא השאיר אצלי אף זכרון או רושם כזה- כל החוויות והרשמים שיש לי ממנו הם חיוביים ונעימים, וזה כשלעצמו נדיר למדי.
כששיחקנו "גמד-ענק" בטייסת וכולם החביאו ממתקים, הוא השיג את הססמה למשתמש שלי ושינה לי את הרקע במחשב לנופים של האיזור בו גדלתי, תמונות שהוא צילם או שלף ממקור נידח. בכל פעם שהתחברתי למחשב הרגשתי בבית, תחושה שכולנו זוכרים כמה היא נדירה ומוערכת בצבא. כמובן שהיה ברור לי שארז מאחורי זה, אין עוד אף אחד שהיה חושב על זה ומשקיע בזה כמוהו, והאהבה שלו לטבע גם היתה גורם מסגיר. במקרה הייתי אני הגמד שלו, והייתי מכינה לו כל יום כוכבים מנייר עד סוף המשחק, גם כי הוא היה כוכב וגם כי הכוכבים עצמם לא היו גבול עבורו.
הוא זה ששם את ספר הפיזיקה הפופולרית הראשון בידיים שלי וגרם לי להתאהב במדע טהור ולא הנדסי- מה ששינה את כל התכניות שלי להשכלה אקדמאית ועד היום אני אסירת תודה על הדחיפה הקטנה והנלהבת ממנו, על זה שאיכשהו הוא ידע יותר טוב ממני מה מתאים לי ללמוד.
בשבעה לא הכרתי כמעט אף אחד, וראיתי המוני אנשים אבודים כמוני. מהתמונות שהסתובבו מיד ליד אפשר היה לראות שארז נגע בחיים של הרבה אנשים והשאיר טביעת כף רגל עטורת סנדל הרים על הנפש, מהסוג התמידי שמכווין אותנו לשביל הנכון בעדינות כשרק נותנים לו.
מאז הבשורה התחיל בי תהליך של חשבון נפש, התחלתי לשקול מה נעשיתי מאז שהקשר ניתק ואם אני עומדת בסטנדרטים שרציתי לעמוד בהם מאז, סטנדרטים שעוצבו גם על ידי נוכחותה של אישיות ארז. את התשובות לחשבון נפש כזה כל אחד נותן לעצמו במידת חומרה כזו או אחרת, אך חשובות יותר המסקנות. המסקנה שלי היא לעשות כל מה שאפשר כדי להיות אדם טוב יותר, למצות כל יכולת שיש בי לטובה עד תום, לשאוף לכוכבים ולהשאיר את האגו קרוב לאדמה. ולא לדחות כלום, בלי תירוצים. אולי אחרי שנים של עשייה אגיע לחלקיק מההצלחה שהיה ארז, וזה יהיה יותר ממספיק עבורי.
אני לא מהמאמינים, אפילו לא קצת. אבל אני מאוד רוצה להאמין שארז נלקח כי הוא סיים תיקון עולם. אם יש מישהו שאפשר לומר עליו את זה, זה הוא. הייתי רוצה להאמין שיש סיבה ומסובב גם במה שנראה כאקראי לחלוטין, אחרת האכזריות שבזה לא ניתנת לעיכול. הנחמה היחידה שמצאתי אחרי שחיפשתי בכל מקום ולריק, היא האהבה העצומה שראיתי בכל מקום כלפי ארז והמשפחה. מקווה שאתם יודעים שבכל קצוות עולם תמיד יהיה מישהו שייקח אותו איתו בלב, והזכרון של האיש האדיר והמוערץ הזה לא ישכך.


עזריאל
15/03/2013

אורן, לצערי ההספד שלך גרם לי לדמוע לא מעט. זה היה קשה בלוויה ועכשיו יותר.
בהכירי את ארז הוא היה אומר שלא התכונו אליו ..זה בודאי כוון למישהו אחר.
אני יודע שלמשפחה השכולה חשוב לשמר את הזכרון. הזכרון הגדול ביותר זה הילדים שאנו מביאים לעולם והמעשים שהטביעו חותם על סביבתינו.ארז הצליח גם בזה וגם בזה.
לאמא היה רעיון נהדר להנציח את שני הטייסים שכל כל אהבו לטייל, במסלול הליכה שיתאים לכולם. זהו רעיון נהדר שח"א אמר שהוא מרים את הכפפה.
ולכם אני אומר תשמרו על אמא! אני יודע שלא קל! תחשבו כמה זה קשה לה

אורן פלקסר
13/03/2013

הספד לארז אח שלי.
ההספד הוקרא על ידי בהלוויה ב-13.3.13.

ארז
את ארז עניינו המון דברים והוא היה מוכשר בהמון דברים.
אבל דבר אחד לא עניין אותו בכלל – וזה לספר על עצמו ועל ההישגים שלו.
אני באמת לא מבין איך אפשר להיות עד כדי כך צנוע.
אבל ככה הוא היה.
ולכן אני מניח שרוב מי שהכיר אותו לא הכיר את כל התמונה.
את כל מה שארז עשה, את כל מה שעניין אותו, את כל ההישגים שלו.
לכן חשוב לי לנצל את המעמד הזה, כדי לספר ולהתגאות באח שלי, האהוב.
אם הוא היה פה הוא היה מתעצבן והולך,
אבל... הוא לא.
אז מותר לי.

לארז היה שכל חריף בצורה יוצאת דופן.
השכל שלו היה לו כמו כלי נגינה לנגן מכונן,
והוא יכל לנגן עליו שעות מבלי להתעייף. הוא אהב את זה.
הוא התמסר לבעיות אינטלקטואליות, ושקע בהן בכל מאודו
עד שהגיע לפתרון המושלם. ההרמוני.
הוא גם אהב ידע, אהב לדעת דברים.
היה לו זיכרון פנומנלי וסקרנות יוצאת דופן.

ארז עמד להשלים ב-4 שנים תואר ראשון ושני בפיסיקה, ולהמשיך מיד לדוקטורט. כמובן שהכל בהצטיינות. אתמול שמעתי לראשונה שההישגים שלו באקדמיה היו יוצאי דופן. אני לא מופתע, אבל כמובן שלא ידעתי. ארז לא אמר. פעם במקרה ראיתי אצלו בבית איזה פוסטר אקדמי כזה. שאלתי אותו מה זה, והוא אמר – "אה, כן, זה פוסטר שהצגתי באיזה כנס. זכיתי מקום ראשון".
הוא ניסה להסביר לי מה בדיוק הוא חוקר. חלקית הוא הצליח.
תמיד התענינתי לשמוע אותו מסביר לי דברים. הוא ידע להסביר מצוין.
בבית של מירב וארז מפוזרים בכל פינה ספרי פיסיקה ומדע עבי כרס. תמיד השתוממתי איך יש לו כח אחרי יום שלם באוניברסיטה להמשיך לחשוב גם בבית. אפילו בשירותים היה ספר כזה.
בנוסף ליכולות חשיבה טהורה וזיכרון, היתה לו גם אינטיליגנציה רגשית וחשיבה עסקית. הוא הבין אנשים וידע לקרוא אותם בקלות. הוא ידע לחשוב ולהגיב בזמן אמת. כשהייתי הולך לפגישות עסקיות ביחד איתו הרגשתי בטוח. ידעתי שיצא הכי טוב שאפשר. גם כשכבר לא עבדנו יחד, הוא היה היועץ הטלפוני הטוב ביותר שיכולתי לבקש. היתה לנו שיטה. אני הייתי מתקשר אליו עם בעיה כלשהי, מדבר בלי הפסקה דקות ארוכות, אומר את כל מה שקרה ואת כל המחשבות שלי על הנושא, בלי שום סדר או כיוון, פשוט זורק הכל החוצה, ואז שואל – "נו – אז מה אתה אומר?". ואז היה קורה פלא. הבעיה שלי, שהיתה עד לפני רגע בלתי פתירה, הצטמצמה למשהו פשוט להפליא, כמעט ברור מאליו. הוא ידע להפריד את כל המסביב ולהשאר רק עם העיקר. הוא היה יצירתי להפליא וחשב מחוץ לקופסא. לי זה ברור שאם הוא היה בוחר בכך הוא היה יכול להיות מנהל מבריק של חברה עסקית גדולה. כמו אבא שלו.
ארז הכיר את הארץ על בוריה. גם מתוך אהבת הארץ ואהבת טיולים, וגם כמובן מהאוויר. הוא היה מדריך הטיולים שלי. יותר טוב מכל אפליקציה. הייתי מתקשר אליו – "ארז, אני בכביש 789, עברתי את אפיק, בשלט רשום נאות גולן. מה יש מעניין לעשות בסביבה?" והוא היה אומר לי – יש כאן בריכת קצינים, או מעיין, או מסלול מעניין.
הוא גם ידע לנווט מצוין. אני הייתי מסתכל על מפה טופוגרפית ורואה קווים. הוא ראה הרים ונחלים.
ברגילות שלו מקורס טיס, אחת לכמה חודשים מתישים, הוא היה מגיע הביתה, אורז תיק ומטייל כל השבוע. שלושה ימים עם קבוצה א' של חברים, ועוד ארבעה ימים עם קבוצה ב'. קבוצה א' לא בהכרח ידעה על קבוצה ב' ולהיפך.
מלבד הגיאוגרפיה ארז ידע לא מעט היסטוריה, גיאולוגיה, ארכיאולוגיה ובוטניקה. הוא היה בולע טיולים וספרים.
ארז סיים בהצטיינות קורס טיס, והפך בהמשך גם למפקד אהוב ומוערך. גם יכולות פיקוד וניהול היו לו בשפע.
ארז היה חסר כישרון מוזיקלי. אבל בכל זאת למד גיטרה מהר מאוד. יום אחד הוא פתח ספר, הבין את עניין האקורדים, ומאז ידע לחשב בחלקיקי שנייה איך לבצע כל אקורד. נגן מוכשר הוא לא היה, אבל היה לו את הספיריט.
ארז היה גם ספורטאי והרפתקן. הוא אהב ספורט אקסטרים, וספורט ימי. הוא היה שוחה, גולש קייט וגולש גלים.
את הספורטים הימיים האלו הוא היה עושה בבקרים, לפני העבודה/הלימודים/הצבא, והוא שילב אותם גם בטיולים שלו בעולם. בכל מקום שהיתה בו רוח או גלים – הוא היה גולש. הוא גלש בחופים הנידחים ביותר של אפריקה. רק הוא והדולפנים, או רק הוא וכלבי הים, או רק הוא וכמה מקומיים שהראו לו את החוף וסיפרו לו שפעם, לפני המון שנים, הם ראו מישהו שגלש שם.
הטיול שלו באפריקה היה יוצא דופן בעיני. הוא סיים את השירות הארוך, ובחר באפריקה. לבד. הגיע, קנה ג'יפ, תיקן אותו, שיפצר אותו, איבזר אותו, ונסע. כמעט שנה שלמה הוא ישן בשטח ואכל פויקה. חברים הצטרפו ועזבו. שמעתי כמה סיפורים מההרפתקאות שלו שם. אני בטוח שחברים אחרים שמעו סיפורים נוספים, ואף אחד לא שמע את הכל.
ארז היה גם גבר גבר. הוא ידע ואהב לתקן דברים, לבנות דברים. הוא התעניין בנגרות, ויחסית לתחביב הוא עשה את זה לא רע בכלל. אני זוכר למשל את השולחן המקסים שהוא הכין מתנה לשותפה שלו, כשעזב את הדירה, ומסתבר שממש עכשיו הוא עבד על רהיט נוסף. על זה קראתי ב-ynet. אני בטוח שהיו עוד הרבה.
אבל גבר גבר זה לא רק ידיים טובות, זה קודם כל הרבה צ'ארם. ארז היה בחור שקט ומופנם, אבל מהסוג שלמרות השקט, ובאופן כל כך טבעי ופשוט, גורם לבנות להתאהב בו. אמנם כמעט תמיד, מלבד תקופה קצרה, הוא היה גבר של אישה אחת, אבל בין לבין, וגם תוך כדי, אני יודע על לא מעט בנות שהתאהבו בו. אני חושב שחלק גדול מהצ'ארם נבע מאיזשהו ביטחון שהוא הקרין ממנו. ביטחון בעצמו, ביטחון בחיים, ביטחון בדרך שלו. וכל זה יחד עם חוש הומור משובח ביותר. הוא היה קורע אותי מצחוק. אני זוכר את קטעי הסטנד אפ שהוא הכין לימי ההולדת של מירב. כל פעם הייתי מופתע מחדש מאיפה זה יוצא. הוא היה כל כך שקט ומופנם, אבל כשרצה, לא היתה לו שום בעיה להיות מסמר המסיבה.
ועכשיו לדברים החשובים באמת.
ארז אהב אותי. ואת מירב. ואת אורי. ואת אמא שלו. ואת אלון ואלה ואת כל המשפחה והחברים. הוא הראה את זה במעשים, לא במלים. הוא תמיד היה שם בשבילנו. הוא היה עסוק, אבל איכשהו תמיד מצא זמן לעזור כשביקשתי ממנו. תמיד. אף פעם, אף פעם, אף פעם לא איכזב אותי. אני לא אשכח לו את סרט החתונה שהוא הכין לי. זה היה מאמץ משותף ומרגש מאוד עבורי של הרבה חברים שלי, יחד עם בני משפחה. אבל המאמץ העיקרי היה שלו. הוא היה המפיק הראשי והתסריטאי הראשי. בימים שלפני הצילומים הוא הסתגר בחדר העבודה שלו ולא הסכים שידברו איתו. הוא עבד על הסרט שלי. את זה כמובן שמעתי בדיעבד ממירב ומחברים. יצא סרט מדהים בעיני. כשהתקשרתי אחרי החתונה להודות לו, כולי מרוגש ומשתפך, הוא הקשיב לנאום המרגש שלי, ובסוף מילמל "סבבה".
ארז ואני היינו מחוברים בילדות. ישנו ביחד, התקלחנו ביחד, היינו חברים הכי טובים, נראינו כמו תאומים זהים. הכל היה ביחד. הוא היה תופס לי את האוזן כדי להירדם. הוא היה נותן לי לנצח כי לי זה היה חשוב. הוא היה מוותר לי. הוא עשה כל מה שאמרתי. אני בטוח שיש בחוגי סיור חיפה אנשים שעוד זוכרים את שני האחים שמחפשים ערב ערב אחד את השני במחנה בחושך, עוברים מקבוצה לקבוצה, אורן שומר לארז חלק מהמנה שלו של ארוחת הערב, ולהיפך. תמיד העדפנו שהשני יהיה יותר שבע.
בשנים האחרונות הרגשתי במובנים רבים שהוא האח הגדול שלי. חלק מהביטחון שלי שאסתדר בעולם קשור בידיעה שהוא שם. שיש לי אותו להיעזר בו. שאם דברים לא יסתדרו הוא יציל אותי. שברגעים הקשים הוא יהיה איתי.
אני לא מאמין שעכשיו הכל נגמר. זהו. שני אחים ואחות. זה מה שיש לי. זה חלק מהזהות שלי. אורן ארז אלון ואלה. אורן ארז אלון ואלה. אורן ארז אלון ואלה. כולם ב-א' וכולם שמות של עצים. ועכשיו – אורן, אלון ואלה? זה קצר מדי. זה לא מסתדר לי. זה לא אמיתי.
כבר 22 שנה ארז ואני יחד (ובהמשך גם אלון) אומרים קדיש על אבא שלנו. מה עכשיו? במקום שאני אגיד קדיש עם ארז אני אגיד קדיש על ארז?
אני קובר את ארז ואני קובר חלק מעצמי. חלק מהלב שלי. הוא היה האח הקטן שלי, והאח הגדול שלי. תמיד דאגתי לו, ותמיד הוא דאג לי.
מה נשאר לי מארז?
נשארה המשפחה והחברים. המון אנשים אהבו את ארז. המון אנשים זוכרים חלקים ממנו והוא ישאר איתם ואיתנו דרך הזכרונות.
נשאר את אורי ואת מירב, את אלון ואלה ואת אמא.
אלון ואלה ואני זה אותם גנים כמו ארז. תמיד התגאנו בכך. הקיום שלו השליך משהו טוב גם עלינו. וכנראה שזה נכון. יש חלקים מארז בכולנו.
ליבי יוצא על אמא שלי, שעברה כבר יותר מדי טרגדיות, ותמיד נשארה חזקה. חזקה מדי אפילו. דבר אחד בלבד נתן לה את הכוח להמשיך קדימה וזה הילדים שלה. אני יודע שעכשיו היא צריכה המון עזרה ואהבה של חברים ומשפחה, ושהיא לא תודה בזה ולא תבקש את זה.
מירב ואני חולקים כעת משהו שהוא מעבר למלים, ושאף אחד חוץ מאיתנו לא יוכל להבין. ככה אני מרגיש כשאני מסתכל עליה.
ארז היה אבא מדהים לאורי. ראיתי באיזו טבעיות הוא מחזיק אותו, באיזה רוך הוא נותן לו חום ואהבה. כשאורי יגדל אני אספר לו איזה אבא היה לו.

עמודים:

םיחרואה רפסב ובתכ

הוסיפו את הודעתכם במהירות על ידי התחברות עם חשבון הפייסבוק שלכם:
*
*
לא יוצג בפומבי.


םינורחא תורנ

  • ליאור

    ארז היקר - תמונתך בגינה בהרצליה ליד הבית בו אני מתגורר ...

  • ואליה

    איש מואר שאור ממך ממשיכה לחמם נשמנו

  • חזי דוד

    במקרה הגעתי לכאן. אחרי קריאת כל התגובות - התרגשתי והתעצ...

רנ תקלדה